
Dzięki Programowi Operacyjnemu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) osoby uczące się zawodu mogą zdobyć dodatkowe umiejętności praktyczne w ramach projektu:
„Z Przodkowa do Portugalii po praktykę w branży IT”
Uczestnikami projektu będą uczniowie w wieku 16-20 lat z kierunku kształcenia:
- grupa 1: technik informatyk (4 osoby) oraz technik cyfrowych procesów graficznych/grafiki i poligrafii cyfrowej (4 osoby)- razem 8 osób
- uczestnikami projektu mogą być osoby spełniające Warunki uczestnictwa w projekcie.
Komisja Rekrutacyjna, w składzie:
- dyrektor szkoły
- wicedyrektor szkoły
- nauczyciele: przedmiotów zawodowych informatycznych i graficznych oraz języka angielskiego
- pismo motywacyjne złożone przez kandydata
- umiejętności zawodowe oraz zachowanie - oceniane na podstawie ocen
- poziom znajomości języka angielskiego (przynajmniej dobry) - na podstawie przeprowadzonych ustnych testów językowych oraz ocen z ubiegłego semestru
- polsko-angielsko-portugalski słowniczek przygotowany przez kandydata z minimum 50 wyrazami dotyczącymi terminologii zawodowej i codziennej - ocenimy dzięki niemu zaangażowanie w naukę języków obcych
- rok kształcenia - widzimy u uczniów starszych klas większą potrzebę na odbycie praktyk zawodowych
- przygotowanie prezentacji na temat Portugalii, zaangażowanie w prace na rzecz szkoły oraz udział w konkursach i zajęciach pozalekcyjnych - wykorzystując to kryterium ocenimy zainteresowanie zawodem, kreatywność oraz umiejętność pracy w zespole
- status materialny uczestników - chcemy dać większe szanse uczestnikom pochodzącym z rodzin o niskim lub bardzo niskim statusie materialnym
Rekrutacja pierwszej grupy uczestników odbędzie się w grudniu 2019 r.
Grupy drugiej w maju 2020 roku.
Do każdej grupy wybrane zostaną 2 osoby rezerwowe, które wezmą udział we wszystkich przygotowaniach obowiązujących w naszym projekcie.
Komisja poda informacje o rekrutacji na stronie www szkoły, Facebooku, przez wychowawców klas, na zebraniach z rodzicami oraz na tablicach informacyjnych w szkole.
Pierwsza grupa praktykantów wyjedzie do Portugalii w maju 2020r.
Każdy z uczniów odbędzie 20 dni szkolenia praktycznego (5 dni pracy w tygodniu oraz 2 dni wolne). W każdym dniu szkolenia będą pracować minimum 6 godzin do 8 godzin (plus przerwa). Szkolenie odbędzie się w odpowiednich zakładach pracy w Portugalii.
W trakcie pobytu w zakładach uczniowie każdego dnia powinni wypełniać karty czasu pracy oraz dzienniki praktyk. Każdego dnia będą również publikować informacje dotyczące przebiegu praktyk ze swoimi zdjęciami na profilu Facebook naszej szkoły. W czasie wolnym uczniowie obowiązkowo zwiedzają okolicę (robią dalsze wycieczki samodzielnie lub razem ze swoimi kolegami).
Dla grupy 2 zaplanowaliśmy takie same działania jak dla grupy pierwszej. Pobyt grupy 2 będzie na przełomie września i października 2020r.
Uczestnicy będą promować projekt PO WER, szkołę oraz region i upowszechniać rezultaty:
- Przygotują prezentację multimedialną na temat udziału w projekcie i zaprezentują ją w swoich miejscach praktyk oraz na forum szkoły podczas różnych uroczystości m.in. zakończenia roku szkolnego 2019/2020, rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego 2020/2021, uroczystości przekazania dokumentów.
- Opracują i wydrukują foldery informujące o projekcie - przekażą je w miejscach praktyk oraz m.in. w czasie Dni Otwartych szkoły - dla uczniów szkól podstawowych i ich rodziców
- Opracują słownik polsko-angielsko-portugalski składający się ze wszystkich słówek, zwrotów, wyrażeń, których nauczyli się na etapie rekrutacji (przygotowanie 50 słówek przez każdego kandydata jest jednym z zadań rekrutacyjnych), na etapie przygotowania językowego (kolejne 150 słówek) oraz podczas pobytu w Portugalii (każdy uczestnik nauczy się nowych słówek i zwrotów - w innym otoczeniu, w kontakcie z innymi ludźmi. Powinien zapisać w dzienniku praktyk co najmniej 30 nowych zwrotów w czasie trwania mobilności, 1 dzień=1 słówko/zwrot). Słownik będzie zawierał zarówno słownictwo potoczne, jak również branżowe. Słownik w wersji elektronicznej oraz "do druku" będzie wykorzystywany do przygotowania językowego kolejnych mobilności w szkole. Będzie udostępniony na zasadzie otwartej licencji na stronie www szkoły, aby każdy zainteresowany mógł z niego korzystać. Zostanie też przekazany głównemu partnerowi, który udostępni go swoim partnerom w Portugalii. Wówczas taki słownik, w wersji wydrukowanej, wyłożony w zakładzie pracy może być pomocą w komunikowaniu się praktykantów z całej Polski z mentorami. Ten "twardy" rezultat trafi więc do bardzo szerokiego grona odbiorców - w zagranicznych zakładach i do uczniów polskich szkół oraz każdego użytkownika Internetu korzystającego z naszej strony www.
- Opracują plakat promujący projekt i szkołę, który przekażą w miejscach praktyk. Jego odbiorcą będą wszyscy odwiedzający i pracownicy.
- Napiszą artykuł do gazetki szkolnej o swoich doświadczeniach na praktykach zagranicznych, o możliwościach spędzania wolnego czasu, kulturze portugalskiej i nabytych kompetencjach.
- Umieszczą na stronie www szkoły i Facebooku zdjęcia, filmy, prezentacje, które będą również rezultatami "twardymi" projektu.