school and education
Po raz drugi recytowali „PónaTadeùsza” po kaszubsku…
Wtorek, 06 Marzec 2018
Odsłon : 1622

6 marca 2018 r. w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie odbył się Kaszubski Konkurs Recytatorski „W romantycznej scenerii – rzecz o „Panu Tadeuszu”.

Młodzież z gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych deklamowała w języku kaszubskim fragmenty z „PónaTadeùsza” związane z kulinariami.

Jury w składzie: p. Danuta Rzepka – dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Przodkowo, p. Bogumiła Cirocka – redaktorka miesięcznika „Pomerania”, p. Izabella Marczyńska – nauczycielka Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tursku po wysłuchaniu 16 recytatorów przyznało następujące miejsca:

  Kategoria Gimnazjum:
 • m. Kamila Domarus
 • m. Anna Szreder
 • m. Marta Stolc

 • Wyróżnienie: Natalia Ganżumow
  Wyróżnienie: Ewa Nirych
  Kategoria Szkoły Ponadgimnazjalne:
 • m. Przemysław Birr
 • m. Sandra Drążkowska
 • m. Martyna Skorowska

„Pan Tadeusz” nie jest łatwym tekstem, jednak nikt nie ma wątpliwości, że pięknym. Młodzież na dobrym poziomie poradziła sobie z recytacją wybranych „wejimków” w przekładzie Stanisława Janke. W kolejnych latach zamierzamy odkrywać kolejne fragmenty epopei, a tym samym popularyzować literaturę piękną i kaszubszczyznę. Konkursy recytatorskie zawsze rozwijają uzdolnienia twórcze oraz rozbudzają wrażliwość na piękno literatury.

Zanim rozpoczęły się deklamacje przed gośćmi i uczestnikami spotkania wystąpiłwiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego Łukasz Grzędzicki, który z pasją opowiadał o udziale Kaszubów w ruchu niepodległościowym, a także o Franciszku Kręckim, którego ZK-P obwieściło Patronem roku 2018. Pozytywną energię pozostawili po sobie tegoroczni maturzyści – uczniowie ZSP w Przodkowie, którzy zaprezentowali się w kunsztownie przygotowanym tańcu.

Na zakończenie Dnia wystąpił, człowiek o niebywałym talencie wokalnym – Przemysław Bruhn – zwycięzca Kaszubskiego Idola w 2016 r. Cały dzień towarzyszyła nam i kibicowała recytatorom p. wizytator Halina Knapińska z Kuratorium Oświaty w Gdańsku delegatura w Kościerzynie.

Tak jak podpowiadał temat tegorocznej edycji konkursu, na stole nie zabrakło „dobrégòjestkù”, w tym bigosu i kaszubskiej zupy – zalewajki.

Dziewczęta w kaszubskich strojach częstowały kawą i kùchem. Gościom i uczestnikom dopisywały humory, do zobaczenia za rok!

Pan Tadeusz po kaszubsku

Zobacz galerię

Witaj w wersji mobilnej strony ZSP Przodkowo!