school and education
Otwarcie Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
Środa, 02 Listopad 2022
Odsłon : 200

Z ogromną przyjemnością zawiadamiamy o otwarciu Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, czyli pierwszego w Polsce muzeum, którego wystawa stała jest w pełni poświęcona Rotmistrzowi i jego żonie Marii!

Muzeum mieści się w oryginalnie zachowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej. 2 listopada 2022 roku w tym zabytkowym, odrestaurowanym budynku zostanie otwarta wystawa stała, ukazująca w nowym świetle postać jednego z największych polskich bohaterów – „ochotnika do Auschwitz".

- Zadaniem naszego muzeum jest pokazanie rotmistrza Witolda Pileckiego nie tylko jako polskiego „superbohatera”, lecz także jako zwykłego człowieka – mówi Karol Madaj, dyrektor muzeum. – Chcemy opowiadać zarówno o szczegółach jego misji wywiadowczej w niemieckim obozie koncentracyjnym, jak i o wydarzeniach i ludziach kształtujących jego charakter.

Wystawa „O Marii i Witoldzie Pileckich” zaaranżowana została na trzech poziomach historycznego domu, wybudowanego w 1901 roku przez Konstantego Ostrowskiego – ojca Marii Pileckiej. Na parterze i poddaszu autorzy przedstawili historię Marii, także w okresie po śmierci jej męża. Pokazali również jej najbliższą rodzinę i miasto. Kuratorką wystawy jest Aleksandra Kaiper-Miszułowicz. Źródło: https://ostrowmazowiecka.naszemiasto.pl/muzeum-dom-rodziny-pileckich-wkrotce-zostanie-oficjalnie/ar/c1-9050473

Otwarcie Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Witaj w wersji mobilnej strony ZSP Przodkowo!