school and education
Na „Nieczułości” w Teatrze Wybrzeże
Środa, 23 Marzec 2022
Odsłon : 583

23 marca uczniowie uczący się języka kaszubskiego mieli okazję obejrzeć na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże spektakl „Nieczułość”, który powstał na podstawie powieściMartyny Bundy o tym samym tytule.

Fenomen tego spektaklu oprócz wspaniale pokazanej niedoli kobiet, które muszą dźwigać „swój krzyż” polegał także na tym, że widzowie aktywnie mogli uczestniczyć w przedstawianych wydarzeniach, np. Dawid Chrzęściewski został poproszony o wyrażenie odczuć dotyczących życia w symbiozie z drzewami, Oliwię Paczoska porwano do korowodu weselnego.

W Dziewczej Górze na Kaszubach Rozela samotnie wychowuje córki Gertę, Trudę i Ildę. W domu postawionym za pieniądze z ubezpieczenia po jej mężu Abramie, dorasta kolejne pokolenie kobiet, walczących o przetrwanie w obliczu historycznej zawieruchy XX wieku, która na Kaszubach zbiera obfite plony. Dziejowy wir niesie głębokie i nieodwracalne zmiany, wciągając do swego jądra mężczyzn, którzy pojawiają się w życiach bohaterek zawsze tylko na chwilę. Bliskie i czułe relacje są raz po raz rozrywane i zastępowane wojennymi traumami. Jednak na przekór losowi siła kobiet rośnie, ich korzenie się wzmacniają, a opowieści o wspólnocie, jaką zbudowały mierząc się z codziennymi przeciwnościami, będą towarzyszyły ich córkom i wnuczkom.

Martyna Bunda w swojej powieści NIECZUŁOŚĆ pokazuje fragment skomplikowanej historii Polski widziany oczami kobiet. Kaszubskie herstory opowiadane w wielogłosowej narracji skatalogowanej niechronologicznie, a według pór roku to też opowieść uniwersalna, w której do głosu wreszcie dochodzą nasze przodkinie, a także przyroda, delikatna i jednocześnie wytrwała, jak one.

nieczul

Obejrzyj galerię zdjęć

Witaj w wersji mobilnej strony ZSP Przodkowo!