school and education
Losy Żołnierzy Niezłomnych
Piątek, 08 Marzec 2019
Odsłon : 154

W dniu 8 marca 2019 roku o godzinie 9:00 w auli ZSP Przodkowo odbyło się spotkanie dla uczniów klas pierwszych i drugich dotyczące żołnierzy wyklętych.
Spotkanie połączone z projekcją filmu dotyczyło przede wszystkim losów Chorążego Antoniego Dołęgi ps. „Znicz”, najdłużej ukrywającego się żołnierza antykomunistycznego podziemia.

Spotkanie prowadził pan Kazimierz Borzestowski oraz pan Ronald Werelich wnuk siostry Chorążego Antoniego Dołęgi, który w roku 2014 podjął poszukiwania brata swojej babki. Poszukiwania zakończyły się sukcesem w roku 2017, zwłoki Antoniego Dołęgi spoczęły na cmentarzu w miejscowości Trzebieszów, w pobliżu której ukrywał się aż do naturalnej śmierci tj. do jesieni 1982 roku i gdzie został potajemnie pochowany w lesie (Popławy-Rogale w województwie lubelskim).

W filmie zrealizowanym przez TVP Lublin wystąpili przede wszystkim potomkowie żołnierzy wyklętych, ich dzieci, wnuki i prawnuki, jak również mieszkańcy wsi, w której ukrywał się Antoni Dołęga. Rolę Antoniego Dołęgi zagrał Ronald Werelich.

Antoni Dołęga został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Spotkanie było bardzo interesujące i poszerzyło wiedzę uczniów o żołnierzach wyklętych.

Antoni Dołęga żołnierz wyklęty
źródło: www.facebook.com/AntoniDolegaZnicz/

Zobacz galerię

Witaj w wersji mobilnej strony ZSP Przodkowo!