school and education
Sukces Dominiki!
Piątek, 08 Luty 2019
Odsłon : 997

8 lutego 2019 w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni odbyła się Gala finałowa IV Pomorskiego Konkursu Pułkownik Kukliński – Zwycięska Misja.
Uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie - Dominika Jelińska, uczennica klasy I Technikum Informatycznego, zajęła II miejsce w konkursie.
Celem konkursu jest rozpropagowanie wiedzy na temat Ryszarda Kuklińskiego oraz zachęcenie młodzieży do samodzielnych badań i poszukiwań historycznych. Zadaniem konkursowym było przygotowanie prezentacji multimedialnej przedstawiającej sylwetkę i działalność Ryszarda Kuklińskiego.

W tym roku przypada 15 rocznica śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Przez szereg lat przekazywał Amerykanom tajne informacje dotyczące wojsk Układu Warszawskiego oraz nuklearnych planów ZSRR. Przez wielu uważany był za zdrajcę. Pułkownik, oczyszczony z zarzutów i zrehabilitowany, mógł wrócić do Polski. Odwiedził ojczyznę tylko raz, w 1998 roku. Wygłosił w Sejmie przemówienie do posłów i senatorów: ,,Miłość żąda ofiary i wierności, wierności dla jednego Boga i jednej, jedynej ojczyzny - Polski”- mówił płk Kukliński odbierając tytuł honorowego obywatela Krakowa.
Opiekunem Dominiki Jelińskiej w konkursie była Krystyna Kaczorowska.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

GUMED

Zobacz galerię

Witaj w wersji mobilnej strony ZSP Przodkowo!