school and education
III Konwent Bezpiecznej Szkoły - Cyfrowobezpieczni.pl
Od Czwartek, 15 Listopad 2018
Do Piątek, 16 Listopad 2018
Odsłon : 1069

Jak zapewnić uczniowi bezpieczeństwo w sieci?
Zapraszamy uczniów i nauczycieli do przejścia kursu "Jak zapewnić uczniowi bezpieczeństwo w sieci" na poziomie podstawowym. Dowiesz się z niego, jakie najczęściej zagrożenia są spotykanie w Internecie i jak skutecznie im przeciwdziałać.
Link do kursu: https://www.cyfrowobezpieczni.pl/kursy-e-learningowe
Udział w kursie jest bezpłatny.

Jak zapewnić uczniowi bezpieczeństwo w sieci?

Już po raz trzeci nauczyciele, dyrektorzy szkół, psychologowie i pedagodzy, osoby aktywnie zaangażowane w realizację projektu Cyfrowobezpieczni.pl, a także ci, którym bliskie są kwestie cyberbezpieczeństwa spotkali się na na Konwencie Bezpiecznej Szkoły, który odbyła się w dniach 15 i 16 listopada w Warszawie.

Naszą szkołę reprezentował Mentor szkolnego cyberbezpieczeństwa p. Renata Leszczyńska oraz Magdalena Sobocińska-Malek.

Konwent był świetną okazją do spotkania ciekawych ludzi i ciekawych reflekcji i spostrzeżeń dotyczących przyszłości edukacji oraz bezpieczeństwa w sieci z perspektywy ucznia.

W pierwszym dniu konwentu odbyły się dwie debaty pt. "Smartfon w szkole - po której stronie warto być?" oraz "Budowanie wizerunku w mediach społecznościowych w kontekście zagrożeń cyfrowego świata".

Maciej Budzich, autor bloga MediaFun uczestnikom Konwentu przybliżył zjawisko patostreamingu, wyjaśniając dlaczego młodym ludziom tworzenie tego typu treści wydaje się kuszącą propozycja zaistnienia w świecie.

O internetowym hejcie w świecie sportu opowiadał nam znakomity polski dziennikarz sportowy Michał Pol. To dobra lekcja tego, do czego "zdolni" są Internauci - a w tym także najmłodsi z nich. Przykłady znanych sportowców, którzy narażeni byli na cierpienie psychiczne z powodu zmasowanej agresji słownej w sieci pokazuje, że zjawiska tego nie można ignorować - ma ono bowiem poważne konsekwencje niezależnie od tego czy jest to znakomity sportowiec czy licealista.

Drugi dzień III Konwentu rozpoczynamy wizytą gościa specjalnego - znanego aktora oraz dyrektora Teatru Kamienica Emiliana Kamińskiego, który opowiada o tym jak teatr może być pomocny w wychowywaniu młodzieży i podejmowania trudnych tematów - także związanych z cyberbezpieczeństwem.

Zajęcia warsztatowe "O fake newsach" i tym jak sobie z nimi radzić uczestnikom Konwentu opowiadała Anna Mierzyńska. Choć ważnych kwestii nie brakuje, jedna z ciekawszych dotyczy tego jak odróżnić fake news od satyry.

Paweł Makowski z JAMANO przybliżył nam demonizowane RODO I problemy związane z ochroną danych osobowych w szkole. Jak twierdzi, najważniejszym założeniem, które stanowi podstawę stworzenia RODO mówi o tym, że to konkretna instytucja powinna wiedzieć najlepiej nie tylko to jakie dane osobowe posiada, ale przede wszystkim to jak skutecznie je chronić i przetwarzać. Czym się więc kierować? Zdrowym rozsądkiem oczywiście!

Te dwa intensywne dni były dla wszystkich uczestników nie tylko okazją na poszerzenie wiedzy i poznanie nowych, inspirujących osób, ale przede wszystkim do wzbudzenia w sobie silnego przekonania, że to właśnie od nas w dużej mierze zależy to, czy Polska szkoła zmieni się tak, aby w czasach cyfrowej transformacji najlepiej pełnić swoje funkcje.

Witaj w wersji mobilnej strony ZSP Przodkowo!