logo - Wzmocnij swoje otoczenie, zmieniamy swoją okolicę PSE

Siłownia Powiatowego Zespołu Szkół w Przodkowie wyposażona w nowy sprzęt!

Powiatowy Zespół Szkół w Przodkowie jest jednym z laureatów V edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie” zorganizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Dzięki udziałowi w programie uczniowie naszej placówki mogą już korzystać z nowego wyposażenia siłowni. W ramach programu zakupiliśmy dwie bieżnie treningowe oraz osprzęt treningowy, który będzie codziennie służył naszym podopiecznym.

Przypominamy, że jest to nasz kolejny udział w programie. W ubiegłym roku zakupiliśmy trenażer wioślarski, dwa rowery pionowe, osiem sztuk hantli oraz maty pod sprzęt.

Wygrane w programie „WzMOCnij swoje otoczenie” umożliwiły nam stworzenie
od podstaw
bazy służącej wzrostowi świadomości ważności sprawności i aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia.

„Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą inwestycje lub eksploatują istniejącą infrastrukturę. Celem programu jest wsparcie projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc w ich wdrożeniu.

Jego idea jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.

W pięciu edycjach programu, PSE przyznały już ponad 800 grantów o łącznej wartości 16 mln złotych. Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych https://www.wzmocnijotoczenie.pl, https://www.energetycznykompas.pl.

Logo NPRC na czerwonym tle białe litery C,Z,Y ...

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRC), który ma na celu rozwijać zainteresowania i czytelnictwo uczniów, a także wzmacniać rolę biblioteki szkolnej. Przyznana dotacja obejmuje realizację Priorytetu 3. Kierunek interwencji 3.2. Już zostały zakupione nowości wydawnicze oraz elementy wyposażenia biblioteki. Kwota dotacji to 12000zł , wkład własny 3000zł. W bibliotece został umieszczony regał, na którym eksponowane są nowiutkie książki. Jest mnóstwo atrakcyjnych tytułów.

Serdecznie zapraszamy do wypożyczalni po nowe przeżycia, a także aby poszerzyć dotychczasową wiedzę.

Czekam na Ciebie. Książka

Grupa uczniów w klasie podczas zajęć z policjantami

Zajęcia z Bezpieczeństwa!

Zajęcia profilaktyczne z Funkcjonariuszami Policji z Wydziału Ruchu Drogowego w Kartuzach. Jest nam miło poinformować, że uczniowie klas II Technikum oraz III Branżowej Szkoły I Stopnia, uczestniczyli w prelekcji dotyczącej "Bezpieczeństwa w ruchu drogowym". Dziękujemy Panom za poświęcony czas i cenną wiedzę.

Wieczór pamięci o Sybirakach

Wieczór pamięci o Sybirakach

W piątkowy wieczór, 15 września, grupa uczniów uczestniczących w zajęciach z języka kaszubskiego pojechała do Nadbałtyckiego Centrum Kultury -Centrum św. Jana w Gdańsku, gdzie uczestniczyła w prapremierze spektaklu „Ślady” według scenariusza i reżyserii Antoniego Filipkowskiego.

Dramat w pięciu aktach, pamięci Kaszubów był oparty o wspomnienia zesłańców na Sybir, wiosną 1945 roku.
Na scenie w roli wykonawców pojawili się: Hanna Miśkiewicz, Violetta Seremak-Jankowska, Antoni Filipkowski, Tomasz Fopke, Jarosław Tyrański, Chór "Lutnia" z Luzina pod dyrekcją Tomasza Fopke; akompaniament wykonywał Radosław Milewski. Obecny był także konsultant literacki spektaklu prof. Franciszek Apanowicz.
Scenariusz widowiska „ŚLADY” powstał na podstawie wspomnień zesłańców na Sybir. Świadkowie i uczestnicy tej smutnej historii byli obecni na spektaklu.

Fundacja Ispirujące Przykłady

Współpraca z Fundacją Inspirujące Przykłady

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że we wrześniu Powiatowy Zespół Szkół w Przodkowie nawiązał współpracę z Fundacją Inspirujące Przykłady.

„Chcemy inspirować, chcemy pokazać możliwości” to misja i cel Fundacji.

FIP 100 firm kreatywne, nowoczesne, charakteryzujące się wysoką jakością zarządzania, a przede wszystkim mające dobre relacje międzyludzkie.

Każda grupa zaczyna dzień zajęciowy od porannych warsztatów, na których uczą się dysponowania budżetem, pracy w grupie, siły perswazji w biznesie i wielu innych umiejętności, przydatnych na rynku pracy i nie tylko.

Cieszymy się z nowej perspektywy i liczymy na owocną współpracę.

Narodowe czytanie

Narodowe czytanie

W sobotę, 9 września cała Polska czytała „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - lekturę 12. odsłony Narodowego Czytania. 

Z tej okazji gościliśmy w Bibliotece Publicznej Gminy Przodkowo. Dyrektorka Biblioteki p. Danuta Rzepka rozpoczęła spotkanie od odczytania okolicznościowego listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zachęcającego do wspólnej lektury.Następnie zebrani czytelnicy, a także uczniowie i nauczyciele naszej szkoły rozpoczęli podróżowanie po stronicach powieści. Podczas spotkania toczyły się ożywione rozmowy na temat lektury oraz jej autorki.

 

 

tydzień programisty

Tydzień Programisty

Tydzień Programisty to wyjątkowa okazja, aby wspólnie podzielić się wiedzą, doświadczeniem i pasją związaną z programowaniem, nowymi technologiami i trendami w IT. Będziemy mieli możliwość uczestniczenia w inspirujących prezentacjach, warsztatach i dyskusjach prowadzonych przez najlepszych specjalistów w dziedzinie IT.

Co w tym roku przygotowali organizatorzy @CODE:ME?

  • Motywujące prezentacje - sesje prowadzone przez doświadczonych profesjonalistów z branży IT. Będziecie mieli szansę posłuchać o najnowszych technologiach, trendach i innowacjach.
  • Praktyczne warsztaty - odkryjcie nowe techniki, narzędzia i sposoby pracy. W ramach warsztatów można zgłębić konkretne zagadnienia, zdobyć praktyczne umiejętności i poznać nowe sposoby rozwiązywania problemów.
  • Spotkania networkingowe - poznajcie innych entuzjastów IT, nawiążcie kontakty i wymieniajcie się doświadczeniami. Tydzień Programisty to doskonała okazja do zbudowania relacji z osobami o podobnych zainteresowaniach i rozwinięcia swojej sieci kontaktów.

Zapraszamy do dołączenia do nas na Tygodniu Programisty, aby się rozwijać, inspirować i świętować naszą wspólną pasję do kodowania!

📅 Data: 6-13 września 2023

📍 Miejsce: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Poznań, Wrocław i online!

Harmonogram: www.tydzienprogramisty.pl

Zapisy na tegoroczne wydarzenie: https://app.evenea.pl/event/tydzienprogramisty2023/

 

Bezpieczne wakacje

Kampania PKDP "Bezpieczne wakacje"

Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 prowadzi kampanię pt. "Bezpieczne wakacje". Jest to kolejna odsłona, która ma miejsce na Instagramie oraz TikToku. 

Państwowa Komisja nawiązała współpracę z psychologami, którzy nagrali webinar dotyczący tematu wykorzystania seksualnego. Jest on udostępniony m. in. na Instagramie. Natomiast popularni na TikToku twórcy podjęli się promowania wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych zachowań podczas wakacji (#WcoSięNiePakuję).

Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 od dłuższego czasu współpracuje m. in. z psychologami w obszarze działań prewencyjnych mających na celu podwyższenie poziomu bezpieczeństwa dzieci. W ostatnim czasie w ramach współpracy z PKDP na nagranie webinaru dotyczącego podobnej tematyki zdecydowały się dwie znane psycholożki dziecięce: Aleksandra Belta-Iwacz i Ewa Sękowska-Molga, Ekspertki te publikują m. in. na Instagramie filmy zawierające cenne informacje, szczególnie ważne dla rodziców. Odbiorcami kanałów obydwu pań są w większości rodzice szukający porad i wskazówek jak mądrze wychować dziecko.

Bezpieczne wakacje

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

Nadszedł długo wyczekiwany przez uczniów moment - wakacje. W piątek, 23 czerwca, nasi uczniowie pojawili się w szkole po raz ostatni przed letnią przerwą. Odebrali świadectwa i podziękowali pedagogom za całoroczną współpracę. Z podziękowaniami za współpracę pośpieszył również Samorząd Szkolny.

Na uroczystość oprócz uczniów i rodziców,  przybyli goście - Przewodniczący Rady Powiatu Pan Mieczysław Woźniak oraz Wójt Gminy Przodkowo - Pan Andrzej Wyrzykowski, którzy wręczyli nagrody najzdolniejszym uczniom zamieszkałym w powiecie kartuskim oraz w gminie Przodkowo.

Klasy drugie BSI pożegnały klasy trzecie BSI, przygotowując program artystyczny i obdarzyły starszych kolegów i koleżanki upominkami.

Nagrodzeni również zostali uczniowie biorący udział w konkursach, m. in. w Ogólnopolskich Rozgrywkach Esportowych PredatorGames, którzy otrzymali plecaki firmy Acer.

Tak wyglądało zakończenie roku szkolnego 2022/2023 w naszej szkole. Życzymy wszystkim zasłużonego odpoczynku, korzystania z uroków przyrody.

Do zobaczenia 4 września!

Konferencja projektowa Erasmus+

Dziś gościliśmy uczestników programu Erasmus+. Podczas konferencji został przedstawiony projekt "Critical thinking workshop as a support and protection tool for young people against the effects of hate speech and fake news" i jego rezultaty oraz przeprowadzone zostały krótkie działania warsztatowe z młodzieżą ze szkoły i uczestnikami z zagranicy.
Odwiedzili nas przedstawiciele Uniwersytetu w Maladze w Hiszpanii oraz przedstawiciele z Bułgarii.
Cała konferencja była transmitowana online na platformie Facebook również dla partnerów projektu na Węgrzech.
Zespół Folklorystyczny ze Szkoły Podstawowej w Przodkowie pod kierownictwem Pana Jerzego Soliwody zaprezentował tradycyjne kaszubskie tańce, pieśni oraz instrumenty. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo.

Gra miejska... w Kartuzach

13 czerwca uczniowie klas I uczący się języka kaszubskiego wzięli udział w grze miejskiej w Kartuzach  (gra stała się już tradycją dla uczniów rozpoczynających naukę kaszubskiego). Młodzież przede wszystkim odkrywała tajemnicze ciekawostki miasta, np. gdzie mieścił się cmentarz żydowski w Kartuzach, szkoła żeńska, ile eremów mieściło się wokół klasztoru Kartuzów etc. 15 –kilometrowa trasa wokół Jeziora Karczemnego, po drodze z Ławką Asesora oraz wokół Jeziora Klasztornego Małego, z Gajem Świętopełka, okazała się wspaniałą przygodą, lekcją historii, geografii i literatury kaszubskiej.

Witaj przygodo!

W dniach 5 i 6 czerwca młodzież ucząca się języka kaszubskiego z opiekunami: Dorotą Wilczewską i Joanną Kuś przemierzyli malowniczą krajobrazowo trasę: Kartuzy – Somonino – Kościerzyna – Wiele. Poruszali się autobusami, pociągiem i pieszo. Punkt noclegowy był na „Wielewskim Wzgórzu”.

W Somoninie uwagę wycieczkowiczów przykuł mural z filmu „ Podróż za jeden uśmiech” i pięknie odrestaurowany dworzec PKP.

W Kościerzynie ochoczo szukali kaszubskich krośniąt „rozsianych” w różnych zakątkach miasta.

W Wielu natomiast podziwiać można wieżę widokową, Kalwarię oraz plażę. Pogoda dopisała, humor także. To był wspaniale spędzony czas.

Bieg Pileckiego 2023

Dzień Dziecka i bieg ku czci Rotmistrza Witolda Pileckiego

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka, odbyły się sportowe potyczki.
Zgodnie z tradycją odbył się bieg ku czci Rotmistrza Witolda Pileckiego, dookoła naszego jeziorka.
W kategorii damskiej wzięło udział 16 dziewcząt.
I miejsce Marta Kerschnik 2 BSb
II miejsce Faustyna Cirocka 1 BSa
III Natalia Roszkiewicz 1 BSa
 
W kategorii męskiej wystartowało 26 biegaczy.
I miejsce Paweł Maciuszonek 1 TP z rekordowym czasem 3,44 min.
II miejsce Igor Gołąbek 2 BSb
III miejsce Maciej Szczodrowski 2 BSa
 
Na hali sportowo-widowiskowej rozegrały się także zawody sprawnościowe, aż w 7 konkurencjach, w których udział wzięły klasy:
1 BSa, 1 BSc, 2BSb, 1TP, 2TI oraz 2 TGA
I miejsce - 1 BSc
II miejsce - 2 TGA
III miejsce - 2 TI
IV miejsce - 1 TP
V miejsce - 1 BSa
VI miejsce - 2 BSb
 
Katedra Wychowania Fizycznego, dziękuje wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, sportową rywalizację i wzięcie udziału w zawodach sportowych.
SPORTOWEGO DNIA DZIECKA🥳🤩😘
 

Mapy kariery w Centrum Rozwoju Talentów

Uczniowie klasy II Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej oraz Technik Architektury Krajobrazu na warsztatach
w Centrum Rozwoju Talentów oraz Olivia Business Centre – centrum biznesowe, największy kompleks biurowy północnej Polski usytuowany w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy al. Grunwaldzkiej.
Zajęcia w CRT dotyczyły "Mapy kariery" a przede wszystkim umiejętności pracy zespołowej. Bardzo dziękujemy Pani Iwonie Gryś oraz Pani Milenie Chomik za przeprowadzenie profesjonalnych zajęć. To były intensywne i wartościowe  warsztaty!
Po zajęciach w Centrum Rozwoju Talentów mieliśmy okazję zobaczyć piękne rośliny w Olivia Garden oraz Gdańsk z wysokości 32 piętra! Niesamowity widok! Przepiękna pogoda i sympatyczna młodzież!😀
 

Antoni Abraham

O „Królu Kaszubów” - Antonim Abrahamie

Uczniowie z klasy II uczący się języka kaszubskiego  25 maja wzięli udział w sympozjum poświęconym Antoniemu Abrahamowi pt. „Lekcja z Antonim Abrahamem”.

Spotkanie miało miejsce w auli im. prof. Jerzego Młynarczyka Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Prelegentami sympozjum byli m.in. prof. Józef Borzyszkowski, który przedstawił sylwetki biografistów A. Abrahama; Andrzej Busler, który mówił o gdyńskich tropach Abrahama; Felicja Baska – Borzyszkowska, która opowiedziała o Antonim Abrahamie na kartach wybranej literatury kaszubskiej; Grzegorz Rutkowski zachęcał do wykorzystania tematu A. Abrahama podczas debaty oxfordzkiej; Radosław Kamiński przedstawił propozycje wycieczek śladami A. Abrahama; dr Barbara Męczykowska mówiła, jak wykorzystać komiks do poznania „Króla Kaszubów”.

Podczas sympozjum pojawiło się wiele ciekawych informacji i propozycji przybliżających postać Antoniego Abrahama.

Cytat dnia

„Gdy nie wiesz, do którego portu płyniesz, żaden wiatr nie jest dobry”

Seneka

0
Uczniów 
0
Absolwentów
0
Nauczycieli