school and education
Uroczystość 70 rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego ps.”Witolda” w Kartuzach
Piątek, 25 Maj 2018
Odsłon : 744

Uroczystość 70 rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego ps.”Witolda” w Kartuzach odbyła się 25 maja 2018 roku o godzinie 21:30 w parku im. Danuty Siedzikówny ps."Inka" przy jej obelisku.

Uroczystość zorganizowało Towarzystwo Upiększania Miasta Kartuz i Związek Piłsudczyków Okręg Kaszubsko - Pomorski.

Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy za Żołnierzy Wyklętych, którą poprowadził dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej ksiądz Grzegorz Kudelski.

Postać rotmistrza Pileckiego ps”Witold” przedstawił prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz Kazimierz Socha - Borzestowski. Wśród gości spotkania byli burmistrz Kartuz Grzegorz Gołuński, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Pryczkowski, delegacja Szkoły Ponadgimnazjalnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego z jej dyrektorem Kazimierzem Klas, Ronald Wederlich mieszkaniec Sierakowic oraz prezes Związku Piłsudczyków.

Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty i znicze.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku, zmarł 25 maja 1948 roku. Właśnie dzisiaj mija 70 rocznica jego śmierci. Pilecki pochodził z rodziny szlacheckiej.

Od 1910 Pileccy zamieszkali w Wilnie, gdzie Witold rozpoczął edukację. W wojnie polsko - bolszewickiej brał udział w obronie Grodna, bitwie warszawskiej, bitwie w Puszczy Rudnickiej oraz w buncie gen. Żeligowskiego. W wojnie obronnej 1939 roku walczył w szwadronie 19 Dywizji Piechoty Armii Prusy, następnie zaś w 41 Dywizji Piechoty.

Po zakończeniu działań wojennych wraca do Warszawy i jest jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej. W wyniku podjętej decyzji zdecydował się dobrowolnie udać się do obozu w Oświęcimiu. 19 września 1940 roku udał się ująć w łapance na Żoliborzu. W Oświęcimiu jest organizatorem Związeku Organizacji Wojskowej. Z obozu przesyłał do Warszawy informacje w sprawie ludobójstwa w obozie tzw “Raporty Pileckiego”. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku ucieka z obozu wraz z dwoma współwięźniami.

Po wojnie wraca do Warszawy i współtworzy organizację NIE. 8 maja 1947 roku zostaje aresztowany i poddany brutalnemu śledztwu. 15 marca 1948 zostaje skazany na karę śmierci. Wyrok wykonał 25 maja 1948 roku o godzinie 21:30 Piotr Śmietanka zwany”katem Mokotowa”. Śmietanka w wolnej Polsce dożył sędziwego wieku i nigdy nie został za swoje czyny skazany.

Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna.

W 1990 roku zostaje zrehabilitowany. Szkoła Ponadgimnazjalna w Przodkowie nosi imię Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Uroczystość 70 rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego ps.”Witolda” w Kartuzach

Zobacz galerię

Witaj w wersji mobilnej strony ZSP Przodkowo!