school and education
Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych - wizyta w Parku Oliwskim
Wtorek, 10 Październik 2017
Odsłon : 317

Park Oliwski

Zobacz galerię

Dnia 10.10.2017 uczniowie technikum architektury krajobrazu pod opieką p. Magdaleny Trepczyk wybrali się na zwiedzanie Oliwskiego Parku.

Wyjazd został zorganizowany dzięki uczestnictwu w projekcie Urzędu Marszałkowskiego „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych”.

Pogoda kolejne raz nam dopisała i po raz kolejny mogliśmy obejrzeć piękne założenie jakim jest park i jego niezwykłą kolekcję dendrologiczną.

Ogród botaniczny w parku choć założony stosunkowo niedawno, bo około 1956r., posiada bogatą kolekcję drzew, krzewów i roślin ozdobnych. Można tutaj spotkać Tulipanowiec amerykański, Orzech włoski, Orzech szary, Sekwoję czyli Mamutowiec olbrzymi, Metasekwoję chińską, Sosnę żółtą, Miłorzęby japońskie (oba osobniki: męski i żeński), Magnolie, Oczar wirgiński, Świerki gniazdkowe, świerki Maxvella, laurowiśnie oraz powszechnie znane i spotykane lilak pospolity, świerk biały, kalina sztywno listna, perukowce.

Zwiedziliśmy również Groty Szeptów, czyli pozostałość po dawnych osiemnastowiecznych ozdobnych budowlach parku. Osobliwość ich polega na tym, że gdy osoba będąca w jednej grocie wymawia półszeptem słowa, są one dokładnie słyszane przez osobę znajdującą się przy ścianie w przeciwnej grocie. Nie słyszą ich natomiast osoby znajdujące się obok grot. Warunkiem powodzenia doświadczenia jest to, aby w grotach nie znajdowało się więcej ludzi i aby nie znajdowali się na linii fal głosowych między grotami. Efekt akustyczny jest wynikiem idealnie ustawionych naprzeciw siebie odpowiednio ukształtowanych ścian. Sprawdziliśmy - rzeczywiście działa.

Wdrapaliśmy się również na pobliski punkt widokowy- choć niektórym brakło kondycji- i dzięki temu mogliśmy podziwiać panoramę całego niemal Gdańska. Po kolejnym ciekawym, pełnym wrażeń dniu, w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły. Piękno Parku możecie podziwiać na naszych zdjęciach.

Witaj w wersji mobilnej strony ZSP Przodkowo!